Hortay Olivér, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai Üzletágának vezetője egy Facebook posztban számolt be az EU országainak a 2020 és 2021 közötti lakossági gáz áremeléseiről:
A grafikonon jól látható, hogy Magyarországon – a rezsicsökkentési programnak köszönhetően – nem változtak az árak, a román lakosok viszont nem voltak ilyen szerencsések.
Drágulási hullám indult el Romániában, mivel tavaly júliustól liberalizálták a földgáz, idén januártól pedig a villamos energia lakossági árát.
Megszűntek az államilag szabályozott árak, így már az első félévben 10-20 százalékkal emelkedett az energiahordozók ára – magyarázza a Krónika.
A rezsiemelés feszültséget kelt a lakosok között
Nagy Bege Zoltán, a Román Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke a Makronómnak elmondta, hogy – a fogyasztók érdekében – a román parlament november elsejei hatállyal jóváhagyott egy segélycsomagot, amely novembertől márciusig
befagyasztja a háztartások számára a villamos energia árát 1 lejben (73 forint) kilowattóránként, illetve a földgáz esetében pedig 37 baniban (27 forint), szintén kilowattóránként.
Az alelnök is érzékeli, hogy az emelkedő energiaárak feszültséget keltenek a román társadalomban. Elmondása szerint az sem segített a helyzeten, hogy a segélycsomagot a parlament október végén, az illetékes minisztériumok pedig csak november 27-én hagyták jóvá ennek alkalmazási előírásait, miközben ezt már november elejétől alkalmazni kellett volna – így
a novemberi számlák vagy késtek, vagy a számlákon nem alkalmazták a könnyítéseket, ami óriási sajtóvihart kavart és többen a miniszterek lemondását követelték.
Nagy Bege Zoltán kiemelte, hogy az árak nem azért magasak, mert nem alkalmazták a könnyítéseket, hanem azért, mert a magas árak begyűrűztek.
Csalásra gyanakszik az igazságügyi miniszter
Cătălin Predoiu igazságügyi miniszternek továbbra is gyanúsak a magas energiaárak, ezért felszólította az ország főügyészét, hogy nézzen a szolgáltatók körmére,
indítsanak vizsgálatot, mert nagyon úgy tűnik, bűncselekményekre utaló dolgok történnek a szektorban
– írta meg korábban a Főtér.
A hírportál arra is felhívja a figyelmet, hogy a profitmaximalizálás érdekében a szolgáltatók egy része magasról tesz az intézkedésekre, ezzel pedig elindult a lavina: az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság 37 áram- és gázszolgáltatónál tartott ellenőrzést, amely teszten két cég meg is bukott – kiderült, hogy helytelenül számlázták ki a fogyasztásokat.